propilen glikol

duman degil buhar


Propilen glikol veya PG, birçok e-sıvıda kullanılan baz bileşenlerden biridir. Daha yüksek PG içeriği, ticari olarak temin edilebilen birçok aroma, PG bazlı aroma olduğundan, artan boğazlanma vuruşu ve daha yoğun aroma üretimi ile ilişkilidir. Bu, propilen glikolün sebze gliserinden daha az buhar üretmesi, aroma ve boğazın buhar hacmi ve kalınlığı için bir ticaret yapmasına neden olmasıyla dengelenir, bu yüzden piyasadaki birçok likit bugün% 70 bitkisel gliserin ve% 30 propilen kullanmaktadır.

Propilen glikol (IUPAC adı: propan-1,2-diol), C3H8O2 kimyasal formüllü berrak, renksiz ve higroskopik bir sentetik organik bileşiktir. Neredeyse kokusuz, ancak bitkisel gliserin kadar tatlı olmasa da hafif tatlı bir tada sahip olan viskoz bir sıvıdır. Kimyasal olarak bir diol olarak sınıflandırılır ve su, aseton ve kloroform dahil çok çeşitli solventler ile karışabilir ve bu yüzden lezzet taşıyıcı olarak kullanılmıştır.

Propilen glikol asimetrik bir karbon atomu içerir, bu yüzden iki enantiyomerde bulunur. Ticari ürün rasemik bir karışımdır. Saf optik izomerler, optik olarak saf propilen oksidin hidrasyonu ile elde edilebilir. Bir çözücünün bir çözücü içinde çözünmesinin (donma noktası çökmesi) etkisinden dolayı propilen glikol ile karıştırıldığında suyun donma noktası düşürülür. Genel olarak, glikoller aşındırıcı değildir, çok düşük uçuculuğa ve çok düşük toksisiteye sahiptir. Yakından ilgili olan etilen glikol (antifrizde önemli bir bileşen) insanlar ve birçok hayvan için toksiktir ve daha düşük toksisite nedeniyle antifrizdeki propilen glikol ile yavaş yavaş değiştirilir.

Sözlük